Датотека, wp-config.php, је кључна за функционисање комплетног Вордпрес сајта. Битна ствар код ње је што садржи информације о бази података, кориснику базе, лозинке и поставке хостинга. Користи се за управљање сигурношћу и перформансама сајта.
Где се налази wp-config.php?
Ако сте код ваше прве инсталације Вордпреса радили то ручним путем, ово је питање које сте вероватно поставили (себи, Google-у, колеги или колегиници…). Подразумевано, ова датотека не налази се под овим именом у инсталацијском пакету. Када се распакује пакет намењен за инсталацију Вордпреса у њему се може пронаћи само wp-config.sample.php и то је будућа wp-config.php датотека.
Изменама у wp-config.sample.php настаје wp-config.php (преименовање је неопходно). На назначеним местима треба унети име базе података, име корисника базе и лозинку.
Овај поступак обавља се једино код ручне инсталације Вордпреса и ако се користи аутоматизована метода (Адриахост нуди Softaculous апликацију у cPanel-у) ручно уношење података није потребно. Једном када је инсталација извршена на било који од поменутих начина, може се приступити додатном постављању. У овом тексту можете пронаћи како и шта још додатно може бити омогућено, ограничено или олакшано изменом wp-config.php датотеке.
1. Укључивање дебаговања (енгл. debug) у Вордпресу
Када наступе проблеми, Вордпрес дебагинг може помоћи. Дебаговање се укључује додавањем следећих линија кода у wp-config.php:
define( 'WP_DEBUG', true ); define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false ); //define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', true ); define( 'WP_DEBUG_LOG', true );
На овај начин активара се задатак за бележење и стварање Log датотеке која ће бити смештена у wp-content директоријуму.
2. Измена URL-а веб-сајта и Вордпреса
URL веб-сајта и Вордпреса може бити измењен додавањем следећих линија кода у wp-config.php:
define('WP_SITEURL', 'http://www.domen.rs'); define('WP_HOME', 'http://www.domen.rs');
Ово је корисно код миграције сајта на нови URL јер се на овај начин заобилазе (override) вредности дефинисане у wp-options табели.
Други начин је коришћење SERVER варијабле која ће поставити ове вредности динамички:
define('WP_HOME', 'http://' . $_SERVER['HTTP_HOST'] ); define('WP_SITEURL', 'http://' . $_SERVER['HTTP_HOST'] );
3. Увећање (умањење) PHP меморије
PHP меморија (њен лимит) може бити увећана ако додате следећи код у wp-config.php:
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '64M' );
Уместо 64 унесите вредност изражену у мегабајтима која вам одговара.
Напомена: Ова опција је превазиђена на Адриахост серверима па све лимите меморије можете подешавати у вашем cPanel-у користећи следеће упутство: Како променити PHP верзију из cPanela на Адриахост серверима
4. Измена Trash Box тајминга
Подразумевано, када корисник обрише чланак, страницу или коментар, шаље их у Trash Box где их Вордпрес брише након 30 дана. За измену овог периода треба додати следећи код:
define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 15 );
Уместо 15 треба ставити временски период. Број означава дане и у примеру изнад стоји да ће Trash Box бити испражњен 15 дана након брисања одређених ставки. Уколико се на то место упише 0 (нула), Trash Box ће бити искључен.
5. Искључивање аутоматског ажурирања Вордпреса
Од верзије 3.7, постоји аутоматско ажурирање за core издања и преводе. Ова опција се може искључити додавањем следеће линије у wp-config.php:
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
6. Ревизије у Вордпресу – Управљање Autosave интервалима
Током уређивања текстова Вордпрес аутоматски чува ревизије (копије у тренутку прегледа). Подразумевано, ревизија наступа сваких 60 секунди, али то може бити промењено на следећи начин додавањем:
define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 180 );
180 у примеру изнад је број секунди.
Ако додате следећи ред одредићете максимални број ревизија које ће Вордпрес чувати:
define('WP_POST_REVISIONS', 7);
Ревизије се могу и искључити додавање следећег кода (није препоручљиво):
define('WP_POST_REVISIONS', false)
7. FTP/SSH акредитиви
Неки хостови захтевају FTP или SSH акредитиве за свако ажурирање или инсталацију било чега на Вордпресу. Акредитиве можете унети као:
define('FS_METHOD', 'ftpext'); //absolute path to root installation directory define('FTP_BASE', '/path/to/wordpress/'); //absolute path to "wp-content" directory define('FTP_CONTENT_DIR', '/path/to/wordpress/wp-content/'); //absolute path to "wp-plugins" directory define('FTP_PLUGIN_DIR ', '/path/to/wordpress/wp-content/plugins/'); //absolute path to your SSH public key define('FTP_PUBKEY', '/home/username/.ssh/id_rsa.pub'); //absolute path to your SSH private key define('FTP_PRIVKEY', '/home/username/.ssh/id_rsa'); //either your FTP or SSH username define('FTP_USER', 'username'); //password for FTP_USER username define('FTP_PASS', 'password'); //hostname:port combo for your SSH/FTP server define('FTP_HOST', 'ftp.example.org:21');
Такође се може форсирати директни метод убацивањем следеће линије у wp-config.php:
define('FS_METHOD', 'direct');
8. Аутоматско поправљање базе података
База података у одређеним условима може постати корумпирана. То може изазвати проблем због ког нећете моћи ни да се пријавите на контролну таблу. Ако се то деси, унесите следећи код у wp-config.php:
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
Након тога посетите следећу адресу:
{ADRESA-SAJTA}/wp-admin/maint/repair.php
Када се поправка изврши, можете уклонити претходно додати ред из wp-config.php датотеке.
9. Забрана измена датотека из бек-енда (енгл. back-end)
За забрану уређивања датотека тема и додатака из уређивача кода који се налази у Вордпресовој контролној табли унети следећи ред у wp-config.php:
define('DISALLOW_FILE_EDIT', TRUE);
10. Постављање подразумевајуће теме
Ако често користите једну основну тему за израду веб-сајтова (можда сте фриленсер или радите у агенцији за веб-дизајн) својих клијената, било би добро када не бисте морали код свака нове инсталације да мењате “Twenty-Нешто” у тему коју ви користите. Ево како можете унапред поставити подразумевану тему по избору:
define( 'WP_DEFAULT_THEME', 'ime-foldera-podrazumevane-teme' );
Пошто wp-config.php не постоји пре инсталације Вордпреса, код изнад се поставља у wp-config-sample.php датотеци.
11. Прескакање wp-content директоријума при ажурирању Вордпреса
За овакву акцију довољно је имати два разлога – не користите подразумеване теме и имате своје теме. Такође, као трећи разлог може доћи и то да не желите нову подразумевану тему код следећег битног ажурирања. Пошто је у Вордпресу то лако, wp-content директоријум може бити прескочен приликом ажурирања и то додавањем следећег кода у wp-config.php:
define( 'CORE_UPGRADE_SKIP_NEW_BUNDLED', true );
12. Дозвољавање нефилтрираног upload-а за Администраторе
Вордпрес има ограничења када је уплоад одређених типова датотека у питању. Подразумевано, не може се уплоадовати ништа осим докумената, слика и видео снимака. То је добро, али ако развијате софтвер којег нико други тренутно нема, добро је имати могућности да га поставите на свој сајт. Додајте следећи код:
define( 'ALLOW_UNFILTERED_UPLOADS', true );
Овај код уклања ограничења само за Администраторе.
13. Динамички WPLANG код вишејезичних сајтова
Ако водите вишејезични сајт и желите могућност премене језика теме и административног панела, можете употребити код за детектовање језика из посетиочевог прегледача интернета. На основу тог података биће дефинисан и WPLANG.
Најпре направите wp-lang.php датотеку, убаците у њу код који видите испод и сачувајте је у истом директоријуму где се налази и wp-config.php:
?php // start the session session_start(); // if there's a "lang" parameter in the URL... if( isset( $_GET[ 'lang' ] ) ) { // ...set a session variable named WPLANG based on the URL parameter... $_SESSION[ 'WPLANG' ] = $_GET[ 'lang' ]; // ...and define the WPLANG constant with the WPLANG session variable define( 'WPLANG', $_SESSION[ 'WPLANG' ] ); // if there isn't a "lang" parameter in the URL... } else { // if the WPLANG session variable is already set... if( isset( $_SESSION[ 'WPLANG' ] ) ) { // ...define the WPLANG constant with the WPLANG session variable define( 'WPLANG', $_SESSION[ 'WPLANG' ] ); // if the WPLANG session variable isn't set... } else { // set the WPLANG constant to your default language code is define( 'WPLANG', 'sr_RS' ); } } ?
Након тога отворите wp-config.php и линију у којој је дефинисан WPLANG замените следећим кодом:
require_once( dirname( __FILE__ ) . '/wp-lang.php' );
Посетиоци ће онда моћи да мењају језик теме и админ панела било да је то урађено аутоматски или кликом на lang=sr_RS
URL параметар.
14. Померање wp-config.php датотеке на другу локацију
Вордпрес аутоматски претражује један ниво изнад од оног на коме је инсталиран. Ако је ваш Вордпрес инсталиран у веб root-у можете померити wp-config.php један ниво на горе (теже приступну локацију) и нећете морати ништа да мењате.
Међутим, wp-config.php се може поставити било где. Може се направити друга wp-config.php датотека у root директоријуму која показује на “праву” wp-config.php датотеку:
/** Absolute path to the WordPress directory. */ if ( !defined('ABSPATH') ) define('ABSPATH', dirname(__FILE__) . '/');
/** Location of your WordPress configuration. */ require_once(ABSPATH . '../putanja/wp-config.php');
Обавезно промените путању из кода изнад тако да указује на локацију са вашом датотеком.
15. Вордпрес Multisite мрежа – WPMU
У ранијем тексту писали смо о постављању WPMU сајта. Комплетне поставке и упутства погледајте овде: Како да инсталирате Вордпрес Multisite на АдриаХост серверу
Код који се додаје у wp-config.php на почетку активације изгледа овако:
/* Multisite */ define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );
16. Укључивање нативног кеширања у Вордпресу
Native Cache може бити укључено додавање следећег кода у wp-config.php:
define (‘WP_CACHE’, true);
Обавезно је бекаповање пре уређивања
Пре уређивања и додавања било каквих редова кода у wp-config.php датотеку обавезно направити њену копију и сачувати је на сигурној локацији. На тај начин избегате могућност грешке и имате спремно решење уколико нешто крене по лошем. Уколико поседујете демо сајт извршите тестирање свих кодова које желите да поставите пре него што их употребите на јавном сајту.
0 Comments